نشانه های سنسور موقعیت میل لنگ خراب

نشانه های سنسور موقعیت میل لنگ خراب

در این مقاله به بررسی یکی از سنسورهای مهم در موتور می پردازیم که  به اسم “سنسور موقعیت میل لنگ” آن را میشناسیم. پس از آن، عملکرد اصلی، اصل کار، علائم خرابی این سنسور را خواهیم گفت.

سنسور موقعیت میل لنگ چگونه کار می کند

موتور احتراق داخلی برای انرژی دورانی خود به میل لنگ بستگی دارد. وظیفه اصلی میل لنگ تبدیل انرژی رفت و برگشتی (که به عنوان انرژی خطی نیز شناخته می شود) به انرژی دورانی است.

سپس قدرت را به چرخ های پیشرانه زیر خودرو می دهد. به این ترتیب چرخ ها می توانند به جلو بچرخند و به وسیله نقلیه اجازه دهند در آن جهت حرکت کند.

در مورد سنسور موقعیت میل لنگ، این به سادگی سرعت چرخش میل لنگ را تشخیص می دهد. هنگامی که سرعت چرخش را تشخیص داد، این اطلاعات را به واحد کنترل موتور خودرو ارسال می کند.

این اطلاعات تعیین می کند که واحد کنترل موتور چگونه زمان بندی سیستم تزریق سوخت و سیستم جرقه زنی را تنظیم می کند. شما باید زمان بندی درستی داشته باشید تا موتور بتواند مقدار مناسبی نیرو تولید کند.

سنسور میل لنگموقعیت میل لنگ تمام آنچه را که باید  واحد کنترل موتور بداند به او میگوید. میل لنگ از یک زنجیر تایم، چرخ دنده و یک تسمه با دندانه برای به حرکت درآوردن میل بادامک استفاده می کند. موتور برای کارکردن سوپاپ های اگزوز در زمان های مناسب به میل بادامک بستگی دارد.

اگر به درستی باز و بسته نشوند، برای سیستم اگزوز مشکل ایجاد می کند. همه اینها به عملکرد میل لنگ مربوط می شود.

بنابراین، واحد کنترل موتور از طریق سنسور موقعیت میل لنگ موقعیت میل لنگ را خواهد دانست. با قضاوت در مورد سرعت میل لنگ در ارتباط با موقعیت آن، وضعیت عملکرد میل بادامک را نیز می داند.

۶ علامت سنسور موقعیت نامناسب میل لنگ 

۱.لرزش موتور

لرزش موتور

آیا در موتور خود لرزش هایی حس میکنید؟ وقتی سنسور موقعیت میل لنگ نامناسبی دارید، به این معنی است که واحد کنترل موتور نمی تواند میل لنگ را به درستی مدیریت کند.در نتیجه، موتور شما به شدت لرزش خواهد داشت. حتی ممکن است در حالی که فرمان را با دستان خود نگه می دارید، این لرزش ها را احساس کنید.

۲.چراغ چک روشن

چراغ چک روشن

واحد کنترل موتور در ارتباط دائمی با سنسور موقعیت میل لنگ است. اگر مشکلی در سنسور وجود داشته باشد، کامپیوتر اطلاعات نامناسبی در مورد سرعت میل لنگ و موقعیت آن دریافت خواهد کرد.

این کار باعث بروز مشکلاتی در عملکرد موتور می شود و در نتیجه چراغ چک روی داشبورد روشن می شود. در واقع، این باید یکی از اولین علائم سنسور موقعیت بد میل لنگ باشد. P0335 و P0336 دو کد خطای رایج هستند که ممکن است نمایش داده شوند.

۳.عملکرد ضعیف موتور

عملکرد ضعیف موتور

با سنسور موقعیت میل لنگ خراب، واحد کنترل موتور شما موقعیت صحیح میل لنگ یا سیلندرها را نمی داند که باعث میشود موتور خودروی شما حداکثر بازدهی را نداشته باشد.

۴.مشکل در راه اندازی ماشین

مشکل در راه اندازی خودرو

هنگامی که سنسور موقعیت میل لنگ دچار مشکل شود، واحد کنترل موتور مطلع خواهد شد. کد خطای خاصی از سنسور به آن داده می شود که نشان می دهد نوعی مشکل در عملکرد آن وجود دارد.هنگامی که می خواهید وسیله نقلیه خود را با وجود این مشکل روشن کنید، روشن کردن موتور دشوارتر خواهد بود. اگر مشکل بدون حل شدن ادامه یابد، ممکن است اصلاً نتوانید موتور خود را روشن کنید.

۵.توقف موتور

توقف خودرو

 

ممکن است یک روز در حال رانندگی باشید و موتورتان ناگهان از کار بیفتد. این حالت از کار افتادگی موتور است و زمانی که سنسور موقعیت میل لنگ خراب شده است، ممکن است اغلب اتفاق بیفتد.

اگر به زودی این سنسور را تعویض نکنید، موتور شما در نهایت به کلی از کار می افتد. در این صورت چاره ای نخواهید داشت جز اینکه وسیله نقلیه خود را به مکانیک ببرید تا سنسور را عوض کند.

۶.احتراق ناقص سیلندر

احتراق ناقص سیلندر

سنسور موقعیت میل لنگ که از کار بیفتد نمی تواند اطلاعات مربوط به موقعیت پیستون را به طور دقیق به واحد کنترل موتور منتقل کند. این اغلب منجر به احتراق ناقص در داخل یک یا چند سیلندر می شود.گاهی اوقات یک شمع خراب نیز می تواند این علائم را به همراه داشته باشد، اما اگر هر یک از این علائم دیگر را تجربه کردید، احتمال سنسور موقعیت نامناسب میل لنگ را رد نکنید.

منبع سایت cartreatments.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست مرتبط

کلمه کلیدی خود را وارد کنید