google-site-verification: google210a2d9e63b191c3.html
مزایای موتور VVT

مزایای موتور VVT

اکثر موتورهای مدرن به زمان بندی متغیر سوپاپ(VVT) مجهز هستند. این فناوری عملکرد و کارایی را به طور همزمان بهبود می بخشد، اما واقعا چگونه کار می کند؟ خوب، قبل از اینکه وارد آن شویم، اجازه دهید اصطلاحات را توضیح دهیم.

ببینید، این فناوری به طور گسترده توسط اکثر تولید کنندگان استفاده می شود، اما بسیاری از آنها دارای تغییراتی هستند، از جمله یک نام خاص.به عنوان مثال تویوتا از VVT-i (زمان بندی متغیر سوپاپ با هوشمندی) استفاده می کند، هوندا دارای VTEC (زمان بندی متغیر سوپاپ و کنترل الکترونیکی بالابر) است و فورد نام سیستم خود را VCT (زمان بندی متغیر میل بادامک) گذاشته است. ب ام و، نیسان و سایرین دارای نوعی زمان بندی متغیر سوپاپ نیز هستند.

زمانبندی متغیر سوپاپ (VVT) چیست؟

با استفاده از فرآیندهای پیچیده مکانیکی و همچنین هیدرولیکی در داخل موتور، این فناوری به موتور اجازه می‌دهد تا زمانی که راننده از آن درخواست می‌کند، عملکرد بیشتری داشته باشد و در عین حال وقتی واقعاً به عملکردش نیاز ندارید، راندمان سوخت را افزایش دهد.

سه روش متداول برای تغییر زمان بندی سوپاپ موتور وجود دارد:

۱.زمان بندی سوپاپ ورودی یا خروجی بسته به آنچه در آن زمان مورد نیاز است تسریع یا کند می شود
۲.دو مجموعه از بادامک در هر دریچه استفاده می شود. یک قفل کشویی تعیین می کند که کدام شیر کار کند.
۳.زمان بندی و بالابر برای حداکثر کارایی و اینکه کارایی به طور مداوم تغییر می کند.

مزایای موتور VVT

۱- قدرت دور موتور بالا

قدرت دور موتور بالا

 

به محض اینکه پای خود را روی پدال گاز فرو می‌کنید، یک سوئیچ الکترونیکی بلافاصله توسط کامپیوتر خودرو فعال می‌شود و با کمک هیدرولیک سوئیچ را به سمت میل بادامک تهاجمی‌تر هدایت می‌کند.

این به راننده عملکرد بسیار بیشتری در دورهای بالاتر می دهد. در بیشتر موارد، رانندگان واقعاً می توانند وقتی سیستم فعال است بشنوند و احساس کنند و این قدرت قابل لمس است.

با این حال، همه موتورهای زمانبندی متغیر سوپاپ، عملکرد گرا نیستند. برخی از تولیدکنندگان از این فناوری برای بهینه سوختن سوخت در موتورهای خود استفاده می‌کنند، بدون اینکه هیچ تاکیدی بر قدرت آن شود.

۲ – راندمان RPM بالا

هوندا

هنگام رانندگی در دور موتور پایین، سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ از یک میل بادامک با مشخصات متفاوت استفاده می کند. این موتور به گونه‌ای طراحی شده است که دور آرام‌تر با مصرف سوخت بهتر و همچنین قدرت و گشتاور پایین‌تر ارائه دهد.

این باعث می شود که آن یک برد-برد باشد و بدون کاهش کارایی، مصرف سوخت کمتری را موجب میشود.

۳.کامپیوتر موجود بر دور موتور در زمان واقعی، موقعیت دریچه گاز و همچنین شرایط فعلی را کنترل می کند. زمانی که احساس می‌کنید قدرت بیشتری از موتور می‌خواهید، به  میل بادامک دیگری تغییر می‌کند که قدرت بیشتری به شما می‌دهد.

۴- آلودگی کمتر

دود از اگزوز خارج شده

حرف آخر

افزایش قدرت در دور های بالا بسیار عالی است، اما گشتاور پایین آن چیزی است که VVT را متمایز می‌کند و برای رانندگی روزمره بهتر است.

به لطف کنترل دقیق‌تر سوپاپ‌های موتور، VVT باعث می‌شود موتورها به طور قابل‌توجهی مصرف سوخت کمتری نسبت به همتایان غیر VVT خود داشته باشند.

به طور طبیعی، سیستم مزایا و معایبی دارد، اما واقعیت ساده این است که مزایای VVT بسیار بیشتر از معایب آن مانند پیچیدگی و افزایش هزینه تولید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست مرتبط

کانال اطلاع رسانی آسان دیاگ

شما میتواند از آخرین محصولات ما در کانال باخبر شوید

عضویت در کانال
بستن

کلمه کلیدی خود را وارد کنید