نشانه های خراب بودن سنسور مپ

نشانه های خراب بودن سنسور مپ

سنسور مپ یا سنسور فشار منیفولد، نوعی حسگر موتور است که میزان فشار هوای موجود در منیفولد ورودی خودرو را اندازه گیری می کند.

این خواندن فشار همراه با دور موتور (اندازه گیری شده بر حسب دور در دقیقه یا RPM) برای تعیین بار موتور استفاده می شود که به واحد کنترل موتور خودرو (ECU) اجازه می دهد تا مقدار صحیح سوخت را برای مطابقت با حجم هوای ورودی به موتور تحویل دهد.اگر سنسور مپ شما از کار بیفتد، احتمالاً بر نسبت هوا به سوخت خودرو شما تأثیر می گذارد. در ادامه به این مطالب خواهیم پرداخت که یک سنسور مپ چگونه کار می کند و علائم رایج یک سنسور مپ خراب را که باید به آنها توجه کنید.

سنسور مپ چگونه کار می کند

سنسور مپ چگالی هوای داخل موتور در یک نقطه زمانی معین اندازه گیری میکند و توسط ECU درجدول بازده حجمی آن استفاده میکند.

جدول بازده حجمی یک نمودار سه بعدی است که نشان می دهد موتور چقدر می تواند با چگالی هوا و سرعت موتور معین حرکت کند. سپس ECU از این جدول در معادله سوخت‌رسانی استفاده می‌کند تا میزان سوخت را در هر زمان معینی محاسبه کند.به خاطر داشته باشید که میزان هوای موتور با فشار دادن پدال گاز (دریچه گاز) به سمت پایین تعیین می شود. پدال گاز صفحه دریچه گاز را کنترل می کند.

سنسور مپ چگونه کار میکند

 

هنگامی که صفحه دریچه گاز در یک وسیله نقلیه تنفس طبیعی (خودروی بدون توربوشارژر یا سوپرشارژر) کاملاً باز است، فشار منیفولد ورودی تقریباً برابر با فشار اتمسفر محیط خواهد بود.

یک سنسور مپ باید دقت ۱ Bar یا بیشتر را باید اندازه گیری کند، زیرا ۱ بار تقریباً معادل فشار اتمسفر در سطح دریا است.

یک وسیله نقلیه استاندارد به یک سنسور مپ نیاز دارد که بسته به میزان تقویت خودرو می تواند تا ۲ Bar یا گاهی اوقات بیشتر را با دقت بخواند. برای هر ۱۴.۵ psi افزایش، حسگر مپ باید بتواند ۱ Bar بالاتر را به دقت بخواند.

بسیاری از خودروهای مدرن توربو شارژ حدود ۲۰ psi بوست دارند که به سنسور مپ ۳ Bar نیاز دارد.

برخی از وسایل نقلیه مجهز به سنسور مپ همچنین دارای سنسور جریان هوای جرمی (MAF) هستند که خوانش بسیار دقیق تری از چگالی هوا را ارائه می دهد که تحت تأثیر تغییرات دمای محیط قرار نمی گیرد.آن دسته از وسایل نقلیه بدون سنسور MAF معمولا دارای یک سنسور دمای هوای ورودی (IAT) هستند تا به جبران خطاهای تخمین چگالی هوا که به دلیل دمای هوای محیط رخ می دهد، کمک کند.

علائم سنسور مپ خراب

اگر سنسور مپ خراب شده باشد، عواقب آن این است که سوخت و هوا به میزان نامناسبی با هم مخلوط میشوند. بسته به اینکه سنسور چگونه از کار افتاده است، ترکیب سوخت هوا ممکن است بیش از حد غنی (سوخت زیاد) یا فقیر (سوخت خیلی کم) باشد.

ECU ممکن است سعی کند برای جبران خواندن اشتباه یا کمبود داده، از سنسورهای دیگر استفاده کند. یکی از این سنسورها سنسور O2 است. یک حسگر O2 که در سیستم اگزوز خودرو قرار می‌گیرد، مقدار اکسیژن موجود در مخلوط سوخت هوای سوخته را می‌خواند تا مشخص کند سوختگی غنی، فقیر یا درست است.

در زیر ۶ مورد از رایج ترین علائم نشان دهنده معیوب بودن سنسور مپ ذکر شده است.

۱ – مخلوط سوخت هوای غنی

مخلوط سوخت و هوای غنی

اگر ترکیب سوخت و هوا بیش از حد غنی باشد، موارد زیر ممکن است رخ دهد:

۱.ممکن است شمع ها خراب شوند.
۲.رسوبات کربن ممکن است سریعتر ایجاد شوند.
۳.مبدل کاتالیزوری ممکن است مسدود شود.
۴.اگزوز ممکن است بوی تند بنزین داشته باشد.
۵.مصرف بیش از حد سوخت به ماشین آسیب خواهد زد.

۲ – مخلوط سوخت هوای بدون چربی

اگر ترکیب سوخت و هوا بیش از حد فقیر باشد، عواقب آن فاجعه بار خواهد بود:

احتراق با سوخت کم باعث میشود موتور در دمای بالا کار کند که این دلیلی میشود که موتور عمر کوتاه تری نسبت به حالت معمول داشته باشد.
مخلوط‌های سوخت و هوای فقیر تر نیز انتشارات مضر بیشتری مانند مونوکسید کربن (CO) و اکسید نیتروژن (NOx) تولید می‌کنند.
پیش انفجاری (که به آن ضربه موتور نیز می گویند) احتمال بیشتری دارد که رخ دهد.

۳.چراغ چک را بررسی کنید

بررسی چراغ چک

اگر وسیله نقلیه شما دارای پورت OBD2 (1996 یا جدیدتر) باشد، در صورت تشخیص مشکل در سنسور MAP، ممکن است چراغ چک شما روشن شود. مشکلات رایج عبارتند از DTC P0106، DTC P0107، DTC P0133 و یا برای خودروهای دارای توربوشارژر/سوپرشارژر، DTC P0299.

شما کد خطا را به وسیله دستگاه عیب یاب بلوتوثی آسان دیاگ میتواند بخوانید که برای خرید بروی اینجا کلیک کنید.

۴.خاموش شدن موتور

خاموش شدن موتور

اگر ماشین شما مخلوط هوا و بنزین خوبی نداشته باشد، ممکن است احتراق ناقصی داشته باشید که احتمال فراوان خطا روی ایسیو میندازد و چراغ چک روشن میشود.

۵.تست آلایندگی ناموفق

تست آلایندگی ناموفق

خرابی سنسور مپ ممکن است باعث شود که شما در تست آلایندگی معاینه فنی به دلیل دود حاصل از احتراق بیش از حد رد شوید.

۶.دور پایین با لرزش بسیار

دور پایین با لرزش

نسبت سوخت نامناسب هوا همچنین ممکن است باعث لرزش بیش از حد موتور در هنگام دور آرام یا حتی خاموش شدن ماشین شود.

قیمت های مپ سنسور بسته به نوع جنس و نوع ماشینی که شما دارید میتواند متغیر باشد که از ۱۵۰ هزار تومن شروع میشود و تا ۸۰۰ تومن هم قیمت میخورد که در اینجا قیمت های دقیق تر را مشاهده میکنید.

منبع سایت cartreatments.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست مرتبط

کلمه کلیدی خود را وارد کنید