چرا سرعت سنج کار نمیکند؟

چرا سرعت سنج کار نمیکند؟

سرعت سنج چگونه کار می کند؟

خیلی ساده، سرعت سنج وسیله ای است که سرعت حرکت وسیله نقلیه را با دقت بالایی اندازه گیری می کند. برای چندین دهه، وسایل نقلیه از هر نوع استانداردی با سرعت سنج داخل داشبورد عرضه می‌شوند.

سرعت سنج کابلی

سرعت سنج کابلی

اکثریت قریب به اتفاق سرعت سنج های اولیه طراحی کابلی داشتند. اکثر این سیستم ها از یک کابل انعطاف پذیر استفاده می کردند که به یک چرخ دنده متصل می شد که توسط شفت خروجی گیربکس هدایت می شد. در انتهای مخالف کابل سرعت سنج، آهنربایی وجود داشت که در یک محفظه ی سرعت می چرخید.میدان مغناطیسی حاصل، خود محفظه ی سرعت را در حرکت قرار میدهد. چرخش این محفظه ی سرعت سوزن گیج متصل شده را به حرکت در می آورد و در نتیجه به رانندگان امکان خواندن دقیق سرعت وسیله نقلیه خود را می دهد.

سرعت سنج الکترونیکی

سرعت سنج دیجیتالی

امروزه وسایل نقلیه مدرن به استفاده از سرعت سنج های الکترونیکی متکی هستند. این سرعت‌سنج‌ها از یک سنسور سرعت استفاده می‌کنند که نبض‌های دندانه‌های یک دنده را که در سمت خروجی گیربکس خودرو نصب شده است، تشخیص می‌دهد.

این پالس‌ها توسط ماژول کنترل وسیله نقلیه تفسیر می‌شوند، و سپس یک سیگنال مرتبط به دسته ابزار خودرو ارسال می‌کند.

نرخ پالس شناسایی شده توسط سنسور سرعت خودرو با شتاب افزایش می یابد و در نتیجه سیگنال ارائه شده به ماژول مربوطه تغییر می کند. به همین ترتیب، کاهش سرعت باعث واکنش معکوس در مورد ضربان سنسور سرعت می شود.

دلایلی که سرعت سنج شما کار نمی کند

۱.سنسور سرعت آسیب دیده یا معیوب شده

۲.سیم کشی سنسور سرعت آسیب دیده

۳.میتواند IC خودرو به مشکل خورده باشد

۴.میتواند ایراد از ECU باشد

نحوه تعمیر سرعت سنج خراب

نحوه تعمیر سرعت سنج خراب

قبل از اینکه بتوان تعمیر سرعت سنج را انجام داد، ابتدا باید علت اصلی مشکل خودروی آنها را مشخص کرد. عملکرد سنسور سرعت و یکپارچگی مدار را می توان با استفاده از یک مولتی متر یا دستگاه عیب یاب آسان دیاگ بررسی کرد.(برای خرید دستگاه عیب یاب آسان دیاگ اینجا کلیک کنید).

کد خطای مربوط به سرعت سنج خراب P0500 می باشد که اگر این کد را با دستگاه عیب یاب خود مشاهده کردید باید پی به خرابی سرعت سنج ببرید.

یک بازرسی ساده بصری همچنین می تواند هنگام تلاش برای تشخیص یک مشکل مربوط به سرعت سنج سودمند باشد. سنسور سرعت خودرو و همچنین سیم‌کشی و کانکتورهای مربوط به آن باید برای علائم آسیب یا تخریب بررسی شوند.

اگر تشخیص داده اید که سنسور سرعت خودرو شما معیوب است، تعویض آن ضروری است. این کار بسیار ساده است که شامل برداشتن بست نگهدارنده سنسور آسیب دیده، کشیدن سنسور از سوراخ آن و جایگزینی سنسور مورد نظر است.

تعمیر عیوب سیم کشی تا حدودی دشوارتر است و شامل مکان یابی بخش آسیب دیده مدار آسیب دیده است.

امکان این وجود دارد که IC شما از لحاظ سیم کشی مشکل داشته باشد که یا باید تعمیر شود و یا تعویض شود.

خراب شدن ECU نیز میتواند اتفاق بیوفتد که باعث مشکل در سرعت سنج شود ولی این خرابی بسیار کمتر از بقیه پیش می آید.

اگر سرعت سنج کار نمی کند هنوز هم می توانید با ماشین خود رانندگی کنید؟

از نظر فنی، رانندگی با یک وسیله نقلیه با سرعت سنج غیرقابل استفاده امکان پذیر است. با این حال، انجام این کار توصیه نمی شود.

ولی اگه با سرعت سنج خراب در جاده بروید شاید از سرعت مجاز بیشتر بروید و پلیس شمارا جریمه کند پس در اولین فرصت این مشکل را برطرف کنید.

آیا می توانید به جای آن از تلفن خود به عنوان سرعت سنج استفاده کنید؟

استفاده از برنامه سرعت سنج

همه گوشی های هوشمند مدرن دارای GPS هستند. در نتیجه، تلفن شما می تواند موقعیت مکانی خود و همچنین سرعت حرکت خود را به طور دقیق نمودار کند.

در صورت خرابی سرعت‌سنج، می‌توان از یک برنامه ردیابی سرعت مانند برنامه‌های محبوب Speedometer Speed ​​Box (برای آیفون) یا GPS Speedometer (برای اندروید) برای کنترل سرعت خودرو استفاده کرد. بسیاری از برنامه های مشابه دیگر (رایگان و پولی) وجود دارند که همین هدف را انجام می دهند.

با این حال، رانندگان باید احتیاط کنند که برنامه هایی از این نوع همیشه کاملاً دقیق نیستند. بنابراین، بهتر است تا زمانی که مشکلات سرعت سنج وسیله نقلیه شما حل شود، از چنین برنامه هایی فقط به عنوان گزینه ی جایگزین استفاده کنید تا زمانی که مشکل سرعت سنج را برطرف کنید.

منبع سایتcartreatments.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست مرتبط

کلمه کلیدی خود را وارد کنید