google-site-verification: google210a2d9e63b191c3.html
۵ نشانه خراب بودن تسمه تایم

۵ نشانه خراب بودن تسمه تایم

تسمه تایم در جلوی موتور وسیله نقلیه شما قرار دارد. تسمه تایم از یک ماده لاستیکی قوی ساخته شده است که شامل طناب هایی است که با نایلون تقویت شده است. به این ترتیب می توان طول عمر تسمه تایم را حفظ کرد.

در حالی که تسمه تایم در داخل موتور حرکت می کند، تحت فشار زیادی قرار می گیرد و به همین دلیل به سرعت فرسوده می شود. در نتیجه باید تسمه تایم را به طور منظم که توسط سازنده خودرو تعیین می شود تعویض کنید.اگر اجازه دهید تسمه تایم شما فرسوده شود و آن را تعویض نکنید، می توانید صدمات زیادی به موتور خود وارد کنید.

تسمه تایم چگونه کار می کند

تسمه تایم میل بادامک را به میل لنگ متصل می کند که پیستون های موتور را مدیریت می کند. در مورد میل بادامک، وظیفه باز و بسته کردن سوپاپ ها را بر عهده دارد.به طور کلی، تسمه تایم با کنترل زمان بندی میل لنگ و میل بادامک، مطمئن می شود که موتور بهترین عملکرد را دارد.

علائم تسمه تایم خراب

اگر تسمه تایم خراب یا فرسوده دارید، علائم زیر ممکن است رخ دهد. هنگامی که یک یا چند مورد از این علائم را تجربه کردید، از یک تکنسین خودرو یا مکانیک خبره بخواهید تسمه تایم را بررسی کند و سپس در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

۱ – دور آرام نامنظم

روی تسمه های تایم دندانه هایی وجود دارد که چرخ دنده ها را هنگام چرخاندن قطعات و اجزای مختلف موتور می گیرند. اگر این دندان‌ها شروع به افتادن یا شکننده شدن کنند، تسمه تایم شروع به لیز خوردن از چرخ دنده‌ها می‌کند.هنگامی که این اتفاق می افتد، دندانه ها مستقیماً روی چرخ دنده ها می افتند و تکانی در موتور ایجاد می کنند. بدتر از همه، موتور شروع به خاموش شدن می کند زیرا زمان بندی میل بادامک خاموش است.

۲- خرابی موتور

آتش سوزی موتور ممکن است به دلیل فرسوده شدن تسمه تایم اتفاق بیوفتد. اگر تسمه تایم از چرخ دنده ها جدا شود و روی میل بادامک بیفتد، یکی از سیلندرها خیلی زود باز و بسته می شود.

اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است موتور خاموش شود که به این معنی است که تسمه باید فوراً تعویض شود. اگر به زودی تسمه را تعویض نکنید، ممکن است موتور برای همیشه آسیب ببیند.

۳ – دود از موتور

اگر فصل زمستان است و بیرون سرد است، ممکن است تشخیص این که آیا مقدار زیادی دود که از لوله اگزوز شما می آید واقعا بخار یا بخار آب بی ضرر است یا خیر، دشوار باشد. اما اگر دود زیادی می بینید که حتی برای زمستان هم غیرعادی به نظر می رسد، ممکن است به مشکل تسمه تایم مربوط باشد.

بالای هر سیلندر دارای دو سوراخ است که وظیفه خروج اگزوز و ورود هوا را بر عهده دارند. باز و بسته شدن این سوراخ ها با نحوه حرکت سیلندرها و نحوه چرخش میل بادامک هماهنگ است.

اگر تسمه تایم فرسوده داشته باشید، این تسمه ناهماهنگ می شود، به این معنی که هوا در زمان های نامناسب وارد می شود. در نتیجه دود زیادی از سیستم اگزوز شما خارج می شود.

۴- کاهش فشار روغن

تسمه تایم چرخ دنده های میل بادامک را می چرخاند. اگر زمان بندی تسمه دچار اشکال شود، می تواند قطعات میل بادامک را رد کند و بشکند. برخی از این قطعات ممکن است در ظرف روغن خودرو بیفتند و در نتیجه فشار روغن در قسمت پایینی موتور کاهش یابد.

این کار باعث از کار افتادن کلی موتور می شود. تنها راه بازیابی از این حالت، بازسازی کل موتور است.

۵- پیستون ها یا سوپاپ هایی که شکسته اند

بدترین علامتی که می توانید تجربه کنید قطع یا شکسته شدن کامل تسمه تایم است. اگر اینطور باشد، میل لنگ به خودی خود می چرخد ​​و با حرکت میل بادامک هماهنگ نمی شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، پیستون با باز شدن سوپاپ ها در تماس با سوپاپ ها قرار می گیرد. این می تواند منجر به خم شدن سوپاپ ها یا آسیب رساندن به پیستون شود.

اگر می خواهید از آسیب بیشتر موتور خود جلوگیری کنید، بلافاصله پس از مشاهده این علامت، موتور را خاموش کنید و این احتمال وجود دارد که از آسیب جدی به موتور جلوگیری کنید.

فرآیند تعویض تسمه تایم

مگر اینکه تجربه زیادی در تعمیر خودرو داشته باشید، تعویض تسمه تایم کار آسانی نیست و باید توسط یک متخصص انجام شود.

مکانیک باید با برداشتن لوازم جانبی مختلف وارد پوشش زمان بندی موتور شود. پس از برداشتن پوشش، مکانیک تسمه تایم و قرقره های آن را تجزیه و تحلیل می کند تا ببیند چه چیزی نیاز به تعویض دارد.

در این مرحله، او شروع به برداشتن تسمه تایم و جایگزینی آن با یک تسمه جدید می کند. اگر احساس کنند انجام این کار مهم است، احتمالاً قرقره‌ها، کشنده‌ها و پمپ آب را تعویض خواهند کرد.

هنگامی که تمام قطعات جدید وارد شدند، او درپوش زمان بندی و هر قسمت دیگری را که برداشته شده است دوباره روی آن قرار می دهد. اکنون که همه آن ها دوباره کنار هم قرار گرفته اند، می توان آن را با استارت موتور تست کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست مرتبط

کانال اطلاع رسانی آسان دیاگ

شما میتواند از آخرین محصولات ما در کانال باخبر شوید

عضویت در کانال
بستن

کلمه کلیدی خود را وارد کنید