روشن شدن چراغ چک

روشن شدن چراغ چک

روشن شدن چراغ چک چیست :اگر چراغ Check Engine یا Service Engine Soon روشن بماند، به این معنی است که کامپیوتر وسیله نقلیه شما مشکلی را شناسایی کرده است که می تواند بر مصرف سوخت و آلایندگی خودرو شما تأثیر بگذارد.

 
چراغ نشانگر موتور یا خرابی (MIL)


چراغ چک چگونه کار میکند:
ماشین شما دارای کامپیوتر اصلی به نام ماژول کنترل نیرو (PCM) است. موتور و گیربکس شما را بر اساس ورودی های سنسورهای مختلف کنترل می کند. همه اینها به گونه ای برنامه ریزی شده اند که آلایندگی را پایین نگه داشته و در عین حال تعادل خوبی بین مصرف سوخت، عملکرد خودرو حفظ کنند.
هنگامی که PCM در یکی از سیستم‌ها یا حسگرهای کنترل انتشار ایراد تشخیص می‌دهد، چراغ Check Engine را روشن می‌کند و کد مشکل را در حافظه خود ذخیره می‌کند. صدها کد مشکل احتمالی وجود دارد، اما برخی از آنها رایج تر از بقیه هستند.
برای تشخیص مشکل، اولین قدم این است که وسیله نقلیه خود را برای کدهای مشکل اسکن کنید. می‌توانید این کار را با یک دستگاه عیب یاب بررسی کنید.
مثلا کد عیب P0302 به این معنی است که سیلندر شماره ۲ خراب می شود اما دلیل آن را مشخص نمی کند. شما باید تست های بیشتری را انجام دهد تا قطعه خراب را پیدا کند. پس از رفع مشکل، با پاکسازی کدهای خطای ذخیره شده رد PCM چراغ Check Engine خاموش میشود.


چرا چراغ چک موتور روشن و خاموش می شود؟
اگر چراغ Check Engine به طور مکرر چشمک می زند، به این معنی است که رایانه موتور متوجه شده است که موتور شما دچار احتراق نادرست شده است ، به این معنی که برخی از سیلندرهای موتور به درستی کار نمی کنند. رانندگی با وضعیت احتراق ناقص می تواند به مبدل کاتالیزوری شما آسیب برساند که بخش بسیار گران قیمتی است. دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید
در مورد علائم احتراق ناقص موتور بیشتر بخوانید: کد P030X – احتراق ناقص سیلندر .

مشکلات رایجی که می تواند باعث چراغ چک موتور شود چیست؟

با توجه به تجربیات ما، می‌توانیم چندین مشکل مکرر را نام ببریم که می‌تواند باعث ایجاد چراغ چک موتور در بسیاری از خودروهای مدرن شود: نشتی خلاء ، مشکلات مربوط به سنسور جریان هوای ورودی، خرابی کویل جرقه، نشتی مدار کنسیتر یا خرابی شیر کنیستر، خرابی سنسور نسبت هوا به سوخت ، خرابی شیر EGR و مبدل کاتالیزوری خراب.

خودروهای مدرن لوازم الکترونیکی زیادی دارند، به این معنی که بسیاری از قسمتها ممکن است خطا ایجاد کنند. یافتن مشکل بدون داشتن حداقل درستگاه عیب یاب خودرو(دیاگ) برای شناسایی کد(های) خطای ذخیره شده، عملا غیرممکن است. از طرف دیگر، هنگامی که کدی را که باعث روشن شدن چراغ چک موتور شما شده است، بدانید، انجام تحقیقات و یافتن مشکلات رایج برای برند و مدل خودروی خود که چندان دشوار نیست.
برای برخی از کدهای خطا، رفع مشکل شامل برنامه ریزی مجدد PCM با نرم افزار به روز شده است.
کجا وسیله نقلیه خود را به صورت رایگان اسکن کنید
فروشگاه آسان دیاگ یک سرویس دیاگ رایگان دارد و شما میتواند برای دریافت زمان مراجعه برای عیب یابی رایگان با شماره های پشتیبانی تماس بگیرید.
بررسی آلایندگی
باتوجه به اهمیت کنترل آلایندگی بسیاری از خودروساز ها گارانتی مشخصی بررای بررسی کنترل آلایندگی دارند ، برای مثال ضمانت آلایندگی فدرال اجزای سیستم کنترل انتشار، مانند کامپیوتر موتور (PCM) و مبدل کاتالیزوری را برای مدت ۸ سال ۱۲۸۰۰۰ کیلومتر پوشش می دهد.

اگر خودروی شما دارای کدهای مشکل P0420، P0421، P0430 برای بررسی مبدل کاتالیزوری خود اقدام کنید.

کدهای چراغ موتور

همه کدهای PCM با حرف “P” برای Powertrain شروع می شوند. صدها کد پیشرانه وجود دارد، اما برخی از آنها بسیار رایج تر از بقیه هستند. کدهای چراغ چک موتور به عنوان کدهای عیب تشخیصی یا DTC شناخته می شوند. ما در مورد برخی از کدهای رایج از جمله علل احتمالی و اطلاعات تشخیصی نوشتیم.

در زیر چند پرسش و پاسخ در ارتباط با چراغ چک


سوال : آیا قطع کردن باتری باعث خاموش شدن چراغ «Check Engine» می شود؟

قطع کردن باتری ممکن است چراغ چک موتور را در اکثر خودروها خاموش کند، اما اگر مشکل تعمیر نشود، چراغ باز خواهد گشت. همچنین، پاکسازی بی مورد کدهای پاک خواهد ممکن است مانع از انجام تست آلایندگی شود. همچنان که گفته شد، کدهای خطا نشان می دهد که برخی از اجزای کنترل آلایندگی خودرو شما نیاز به بررسی دارند . در نظر داشته باشید در خودروهای دارای سیستم صوتی محافظت شده با کد، ممکن است لازم باشد پس از جدا شدن باتری، کد را وارد کنید تا قفل آن باز شود.
سوال : چه مدت طول می کشد تا چراغ چک موتور بازنشانی شود اگر مشکل تعمیر شود؟
اگر مشکلی که باعث شده چراغ Check Engine تعمیر شود، چراغ هشدار خاموش می شود. برای برخی از خطاها، ممکن است فقط نیاز به راه اندازی مجدد موتور داشته باشد. برای مشکلات دیگر، ممکن است چند سفر طول بکشد. تست مجدد تمامی اجزای سیستم OBD-II خودرو به زمان نیاز دارد. اگر چراغ Check Engine بعد از چند روز رانندگی روشن بماند، مشکل همچنان وجود دارد

س: آیا پر شدن بیش از حد باک بنزین می تواند باعث روشن شدن چراغ چک موتور شود؟
بله، پر کردن بیش از حد باک بنزین می تواند چراغ «Check Engine» را روشن کند. خودروهای مدرن مجهز به سیستم تبخیری هستند که از خروج بخارات بنزین به جو جلوگیری می کند. وقتی باک بنزین را بیش از حد پر می کنیم، بنزین اضافی می تواند وارد بخشی از سیستم تبخیری به نام قوطی زغال شود که برای جذب بخارات بنزین به جای سوخت خام طراحی شده است . این می تواند باعث ایجاد مشکل در سیستم تبخیری شود و چراغ Check Engine را روشن کند. دلیل اینکه سازندگان توصیه می کنند تا خرخره باگ را پر نکنید این است که مقداری فضای در مخزن سوخت برای انبساط سوخت باقی بماند.

چگونه ماشین خود را با آسان دیاگ اسکن کنید: به زودی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلمه کلیدی خود را وارد کنید