چگونه از ورود هوای اضافه به موتور خودروی خود جلوگیری کنیم.

چگونه از ورود هوای اضافه به موتور خودروی خود جلوگیری کنیم.

گاهی اوقات، حتی بهترین خودروها نیز دچار اشکال میشوند.یکی از مشکلات میتواند ورود هوای اضافه به موتور باشد. ورود هوای اضافه به موتور میتواند اشکال جدی ای باشد و باعث تعدادی از مشکلات ثانویه نیز شود، که میتوانند به رانندگی شما با خودروتان تاثیر منفی بگذارد.

پس از شناسایی یک یا چند علامت ورود هوای ناخواسته به موتور، بزرگترین مشکل این است که بفهمیم این از کجا دارد به موتور وارد میشود.

این هوای ورودی ناخواسته اغلب به سختی پیدا می شوند و حتی مکانیک های کاردرست را به چالش میکشد.

مراحل گام به گام پیدا کردن هوای ورودی اضافه به موتور چیست؟

۱.یک بازرسی چشمی انجام دهید

خرطومی وسیله نقلیه خود را به دقت بررسی کنید، هر شیلنگ را در طول مسیر دنبال کنید. به دنبال نشانه‌هایی از شیلنگ‌های جدا شده یا آسیب‌دیده و همچنین هر قطعه‌ای که به نظر می‌رسد آسیب دیده است، باشید.

در موتورهای کارکرده،ممکن است مسیرهای دوده در اطراف واشرهای ورودی موتور یا دریچه گاز پیدا کنید.

۲.گوش دادن به صداهای غیر معمول

در مرحله بعد، موتور وسیله نقلیه خود را روشن کنید و به هرگونه صدای خش خش یا جیغ در اطراف موتور گوش دهید.

صداهایی با این ماهیت معمولاً نشان دهنده ورود هوای ناخواسته به موتور هستند و ناشی از کشیده شدن هوا از طریق شکاف های کوچک در شیلنگ ها و واشرهای سیستم هوای ورودی هستند.

۳.از مشعل پروپان استفاده کنید

اگر بازرسی های فوق نتوانست منبع هوای ورودی ناخواسته وسیله نقلیه شما را نشان دهد، سعی کنید از یک مشعل پروپان برای شناسایی نشتی در منبع استفاده کنید.

پیدا کردن هوای ورودی ناخواسته با مشعل پروپان ساده است. خودروتان را روشن کنید و دریچه مشعل پروپان دستی خود را باز کنید. با این حال، مشعل مورد استفاده را روشن نکنید.

در مرحله بعد، به سادگی مشعل پروپان روشن نشده را روی سیستمی که مربوط به هوای ورودی موتور میشود بچرخانید. با عبور از یک نشتی، تغییر در دور موتور آشکار خواهد شد.

۴.از پاک کننده کربوهیدرات استفاده کنید

هنگام تلاش برای یافتن منبع هوای ورودی ناخواسته به موتور، می توان از پاک کننده کاربراتور به روشی مشابه پروپان استفاده کرد.

به وسیله پاک کننده کربوهیدرات در سرتا سر خرطومی ماشین خود را آغشته به این مواد کنید. مانند زمانی که از پروپان استفاده می کنید، زمانی که کربوهیدرات پاک کننده در سرتاسر منبع نشت هوا اسپری می شود، تغییر قابل توجهی در دور موتور رخ می دهد.

دلیل این تغییر در دور موتور مواد پاک کننده ای است که برای ما به منبع نشت زدیم و این مواد برای احتراق خودرو استفاده میشود و دور موتور تغییر میکند.

۵.از ماشین دود استفاده کنید

اگرچه انجام این کار مستلزم استفاده از یک محصول خاص است، اما از تست دود می توان برای یافتن هر گونه هوای ورودی اضافی به موتور استفاده کرد. این کار معمولاً با استفاده از یک ماشین دود خودرو مانند AutoLine Pro انجام می شود که مستقیماً به لوله ورودی وسیله نقلیه وارد می شود.

پس از راه‌اندازی، دستگاه شروع به کار میکند و دود را در کل ورودی خودرو ارسال می‌کند. در بیشتر موارد، دود در محل نشت هوا در موتور دیده می شود.

چگونگی رفع نشتی هوای ورودی به موتور

روش مورد نیاز برای تعمیر یک نشت هوا به داخل موتور تا حد زیادی به منبع خود نشتی بستگی دارد.

برخی از آنها از شبکه شیلنگ‌های هوای ورودی موتور منشا می‌گیرند و برخی دیگر ممکن است از یک واشر مکش آسیب دیده ناشی شوند. پس میشود گفت که هر نوع نشتی  روشی متفاوت برای تعمیر نیاز دارد.

با این حال، به عنوان یک قاعده کلی، اکثر نشتی‌های هوا به داخل موتور به سادگی با تعویض شیلنگ خلاء آسیب‌دیده یا لوله ورودی کنترل‌شده حرارتی تعمیر می‌شوند. تعمیرات این نوع بسیار ساده است و تنها چند دقیقه طول می کشد. در واقع، تشخیص اکثر نشتی‌های هوا به داخل موتور بسیار طولانی‌تر از تعمیر آنها طول می‌کشد.

در طرف دیگر میتواند واشرهای آسیب دیده در مجرای ورودی باشند که نیاز به تعویض داشته باشند.میتواند خرابی از واشر منیفولد ورودی موتور یا واشر بدنه دریچه گاز نیز باشد.

علاوه بر این، فرآیند تعمیر برای واشر مکش آسیب دیده یا واشر بدنه دریچه گاز برای هر خودرو متفاوت است. پس قبل از پرداختن به چنین تعمیراتی، باید از متون خدمات مخصوص کارخانه برای خودروی خاص خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست مرتبط

کلمه کلیدی خود را وارد کنید