چرا ماشین میزان سوخت من را اشتباه نشان میدهد؟

چرا ماشین میزان سوخت من را اشتباه نشان میدهد؟

وقتی پشت فرمان می‌نشینید، انتظار دارید همه گیج‌ها و چراغ‌های جلوی شما کار کنند. بنابراین زمانی که یکی از آن گیج ها آنطور که باید کار نمی کند، می تواند نگران کننده باشد.

وقتی گیج بنزین شما عدد ها رو اشتباه نشان میدهد چه می کنید و به چه معناست؟ مهمتر از آن، چگونه آن را تعمیر می کنید؟

در مقاله آسان دیاگ با ما همراه باشید تا درباره ی این موضوع صحبت کنیم.

گیج سوخت چگونه کار می کند؟

در خودروهای قدیمی، هنگامی که سوییچ راباز میکنید یا خودروی خود را روشن می‌کنید، مشاهده می‌کنید ابتدا حالت پر را نشان میدهد و بعدش خالی میشود و سپس به میزان بنزینی که در حال حاضر خودروی شما دارد را نشان میدهد .

وسایل نقلیه مدرن اغلب از صفحه نمایش دیجیتال استفاده می کنند، اما نحوه عملکرد آنها تقریباً یکسان است

در داخل باک قسمتی به نام گیج شناور یا واحد ارسال سوخت وجود دارد.در انتها یک قسمت شناور وجود دارد که در بالای سوخت قرار می گیرد و به یک میله فلزی دو قسمتی با شکاف در وسط متصل می شود.

این شکاف به میله اجازه می دهد تا خم شود و کل دستگاه را به یک بازوی مکانیکی تبدیل می کند که می تواند قسمت شناور گیج را در بالای سوخت نگه دارد.

گیج شناور به طور فعال خم شدن بازو را اندازه گیری می کند و این خم را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند که به گیج سوخت می فرستد.

یک گیج شناور که روی بنزین در صاف ترین حالت خود باشد این سیگنال الکتریکی می فرستد که گیج به “پر” است، و اگر گیج خم شده باشد این سیگنال را به معنای “خالی”است .

همه چیز در این بین قرار می گیرد و اینگونه است که نشانگر سوخت به شما نشان می دهد که چقدر سوخت در باک وجود دارد. بیشتر اوقات سیگنال قبل از رفتن به سنج سوخت از طریق ECM عبور می کند، اما واقعاً به وسیله نقلیه شما بستگی دارد.

گیج های سوخت چقدر دقیق هستند؟

اگر گیج نشان دهنده میزان سوخت شما به درستی کار نکند میتواند از موارد زیر باشد:

۱.پس از پر کردن

اولین مورد زمانی است که مخزن را پر می کنید. احتمالاً متوجه شده‌اید که کمی طول می‌کشد تا نشانگر سوخت پس از پر کردن، پایین بیاید که این مورد مربوط به قرارگیری شناور داخل باک است.

سازندگان معمولاً گیج شناور را نزدیک بالای مخزن نصب می کنند، نه در بالای مخزن. این اختلاف سطح منجر به کمی تأخیر در نمایش خواندن شما می شود. پس از از بین رفتن اختلاف سطح، گیج سوخت شما که به درستی کار می کند نتایج دقیقی را به شما می دهد.

۲.مخزن سوخت تقریباً خالی باشد

مورد دوم زمانی است که مخزن شما تقریباً خالی است. بسیاری از گیج‌های شناور به ته باک نمی‌رسند(به علت اینکه شناور در بالای باک نصب شده و تا ته خم نمیشود که خالی ترین حالت ممکن را نشان دهد) بنابراین تا زمانی که هنوز مقداری سوخت در مخزن وجود دارد،گیج سوخت شما مقدار خالی را به شما نشان میدهد.

۳.رانندگی در شیب

هر زمان که در یک شیب هستید، خواندن مقدار دقیق سوخت امکان پذیر نیست. سوخت به سمت پایین ترین قسمت وسیله نقلیه حرکت میکند، اما گیج بنزین شما در همان نقطه باقی می ماند.اگر شناور شما نزدیک قسمت پایینی خودرو باشد، نشان می‌دهد که سوخت بیشتری نسبت به خود دارید و اگر نزدیک قسمت بالاتر خودرو باشد، نشان می‌دهد که سوخت کمتری دارید. هنگامی که وسیله نقلیه را بر روی یک سطح صاف بازگردانید، دوباره میتوانید مقدار دقیق سوخت را بخوانید.

علل خرابی گیج سوخت

در پایین چند خرابی ای که معمولا در گیج سوخت اتفاق می افتد را با هم بررسی میکنیم و علت و چگونگی رفع آن را نیز ذکر میکنیم:

۱.گیج سوخت به شما عقربه خالی را نشان دهد در صورتی که باک شما پر است

اگر نمی توانید گیج سوخت خود را بخوانید، محتمل ترین ایراد معیوب بودن گیج سوخت یا خرابی اتصال الکتریکی است.

البته، مشکل می تواند شکستگی گیج شناور نیز باشد، زیرا اگر سیگنالی ارسال نکند، همیشه خالی نیز خوانده می شود.قبل از اینکه بخواین قطعه ای را عوض کنین نیاز است که فیوزها و برق را در گیج بررسی کنید.

۲.گیج روی کامل گیر کرده است

اگر گیج بنزین شما همیشه عدد حالت فول را نشان میدهد، یا به این دلیل است که خود گیج سوخت معیوب است و در حالت پر گیر کرده است، یا گیج شناور همیشه سیگنال کاملی را ارسال می‌کند. در بسیاری از مواقع می‌توانید تشخیص دهید که کدام قطعه معیوب است .

با این حال، این کاملاً به نوع وسیله نقلیه ای که رانندگی می کنید بستگی دارد زیرا برخی از گیج های سوخت در آخرین تنظیم خود قفل می شوند. اما اگر وسیله نقلیه در مرحله ی خاموش و روشن شدن تغییری در حالت گیج سوخت شما رخ نداد، احتمالاً مشکل از نشانگر سوخت در داشبورد شماس.

۳.گیج به سمت بالا و پایین نوسان می کند

این پیچیده ترین مشکل برای تشخیص است زیرا میتواند از چند علت به وجود آید. ممکن است گیج شناور یا گیج سوخت معیوب در داشبورد داشته باشید، اما به احتمال زیاد تشخیص این مشکل به این راحتی نخواهد بود.

ممکن این که گیج شناور کمی شل شده است. وقتی از دست اندازها در جاده عبور می کنید، سنج سوخت می تواند بالا و پایین بپرد و باعث شود که گیج بنزین شما نوسان کند.

همچنین اگر روی یک تپه پارک می کنید، طبیعی است که قرائت سوخت تغییر کند. این به این دلیل است که سوخت از گرانش پیروی می کند و میتواند روی سنجش سوخت تاثیر بگذارد. هنگامی که وسیله نقلیه را تراز کردید، عدد واقعی سوخت را نشان دهد .

نحوه تعمیر گیج گاز

تعمیر گیج گاز معیوب نیاز به کمی عیب یابی دارد، اما اگر ابزار مناسبی داشته باشید کار چندان سختی نیست.

همیشه با کنار گذاشتن چیزهای آسان شروع کنید. برای این کار، فیوزها و کلیدهای مدار هستند. هنگامی که آنها را رد کردید، ما توصیه می کنیم از دستگاه عیب یاب آسان دیاگ استفاده کنید.(برای خرید دستگاه روی این لینک کلیک کنید). ابزار را وصل کنید و به دنبال قرائت سوخت بگردید.

اگر مقدار دقیق سوخت را در دستگاه عیب یاب آسان دیاگ دریافت می‌کنید، مشکل از گیج است، نه شناور. با این حال، اگر خوانش صحیحی را در آسان دیاگ دریافت نمی‌کنید، احتمالاً مشکل از گیج شناور است.

اگر مشکل از خود گیج است، داشبورد را از هم جدا کرده و برق را در گیج بررسی کنید. اگر همه چیز همانطور که باید روشن باشد روشن است، گیج را تعویض کنید. اگر خواندن پارامتر ها توسط آسان دیاگ درست است و گیج برق نمی‌گیرد، اتصال الکتریکی بین سنج و موتور را بررسی کنید – احتمالاً جایی خراب است.

احتمال اینکه خرابی در یکی از دو تا گیج باشد خیلی بیشتر از این است که مشکل در اتصال الکتریکی بین سنج و موتور باشد.چون مشکل در اتصال الکتریکی کمتر پیش می آید.

منبع سایت cartreatments.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست مرتبط

کلمه کلیدی خود را وارد کنید