google-site-verification: google210a2d9e63b191c3.html
۵ علامت خرابی رله پمپ سوخت

۵ علامت خرابی رله پمپ سوخت

وقتی کلید خود را برای روشن کردن وسیله نقلیه خود می چرخانید، انتظار دارید همه چیز طبق روال پیش رود. و اگر اینطور نباشد، احتمالاً به سراغ رایج‌ترین مشکلات، باتری، استارت یا دینام می‌روید. اما وقتی همه آن قسمت‌ها را بررسی کردید و ایراد از آنجا نبود چه میکنید؟

ما به دلایل احتمالی دیگر مانند رله پمپ بنزین معیوب خواهیم پرداخت. اما رله پمپ بنزین چیست، کجاست و چگونه می‌دانید که آن‌طور که باید کار می‌کند یا خیر؟ ما در سایت آسان دیاگ در این مقاله به تمام آن سوالات و بیشتر برای شما پاسخ دادیم.

در پایان، متوجه خواهید شد که آیا رله پمپ بنزین شما همانطور که باید کار می کند یا خیر. به این ترتیب می توانید وسیله نقلیه خود را دوباره راه اندازی کنید یا به دلایل احتمالی دیگر بروید تا بفهمید دلیل مشکلتان چیست.

رله پمپ سوخت چیست؟

وقتی سوییچ را باز میکنید،در پشت صحنه اتفاقات زیادی می افتد. یکی از مواردی که در حال رخ دادن است این است که ECM وسیله نقلیه شما سیگنالی را به پمپ بنزین ارسال می کند تا مقدار مناسب سوخت را در محفظه احتراق قرار دهد تا موتور شما روشن شود.

ECM این کار را با کنترل یک رله،به نام رله پمپ سوخت انجام می دهد. هنگامی که رله برق کافی دریافت کرد، تغییر می کند و آن برق را به پمپ بنزین می فرستد. وقتی این کار انجام نشود،پمپ بنزین خاموش می شود و در نتیجه ماشین روشن نمیشود.

موقعیت طبیعی پمپ بنزین خاموش است، که چیز خوبی است در غیر این صورت دائماً سوخت شما تمام می شود! رله پمپ بنزین دروازه بین ECM و پمپ سوخت است و به همین دلیل یک جزء بسیار مهم است!

محل رله پمپ سوخت

در حالی که موقعیت دقیق رله پمپ بنزین بسته به ماشینی که باهاش رانندگی میکنید می تواند متفاوت باشد، دو مکان رایج وجود دارد که باید آنها را بررسی کنید. آن دو مکان عبارتند از:

۱.زیر کاپوت وسیله نقلیه شما
۲.زیر داشبورد سمت سرنشین وسیله نقلیه شما

مهم نیست رله پمپ بنزین شما کجا باشد، شما به دنبال جعبه فیوز هستید. جعبه فیوز دارای درپوش است و برای پیدا کردن رله پمپ بنزین باید آن را بردارید. پس از برداشتن پوشش، مطمئناً چند رله و فیوز مختلف را مشاهده خواهید کرد.

رله پمپ بنزین هیچ چراغ چشمک زن روشنی ندارد که به شما بگوید چیست، اما اگر خوش شانس باشید، قسمت زیرین جعبه فیوز نموداری دارد که هر رله و فیوز را مشخص می کند.

علائم خرابی رله پمپ سوخت

قبل از اینکه به تعمیرگاه بروید و شروع به تعویض رله و سفارش قطعات جدید کنید، بررسی کنید که آیا علائم شما با علائم زیر یکی است یا خیر.

۱.شما نمی توانید وسیله نقلیه خود را روشن کنید

این احتمالاً محتمل ترین علامت رله پمپ بنزین معیوب است، اما همچنین اگه ماشین شما روشن نشود شما فکر نمیکنید از رله پمپ بنزین باشد. مردم به طور خودکار فرض می‌کنند که باتری یا استارت خراب است، اما اگر محفظه احتراق سوخت نداشته باشد، هرگز موتور را روشن نمی‌کنید!

هنگامی که سوییچ را باز میکنید، باید صدای کلیک را در جعبه فیوز بشنوید، اگر آن را نمی شنوید و نمی توانید وسیله نقلیه خود را روشن کنید، ممکن است رله پمپ بنزین معیوب باشد.

۲.چراغ موتور را بررسی کنید

اگر وسیله نقلیه شما در حال روشن شدن است اما مشکلات مکانیکی دارد، چراغ چک موتور اولین نشانه ی باشد که به شما بگوید که رله پمپ بنزین شما معیوب است.کد های خطایی که با استفاده از آسان دیاگ میتوان دید و پی برد که مشکل از کجاست.

برای خرید دستگاه عیب یاب آسان دیاگ اینجا کلیک کنید.

۳.توقف موتور

اگر خودروی شما پس از استارت زدن از کار افتاده باشد، ممکن است طیف انبوهی از مشکلات را داشته باشد،اما یکی از دلایل احتمالی خرابی رله پمپ بنزین است.

۴.شتاب گیری کند

اگر رله پمپ بنزین خودروی شما خراب باشد، ممکن است زمانی که رله پمپ بنزین همانطور که باید روشن و خاموش نمی شود، متوجه برخی مشکلات شتاب شوید. این شتاب کند می تواند به سرعت به توقف موتور تبدیل شود و در نهایت ممکن است اصلاً نتوانید وسیله نقلیه خود را روشن کنید!با این حال، توجه به این نکته مهم است که گاهی اوقات رله پمپ بنزین به آرامی خراب نمی شود. یک روز ممکن است کار کند، و روز دیگر، ممکن است نتوانید وسیله نقلیه خود را راه اندازی کنید.

۵.بدون سر و صدا از پمپ سوخت

هنگامی که می خواهید وسیله نقلیه خود را روشن کنید، باید صدای پمپ بنزین خود را بشنوید که در تلاش برای ارسال سوخت به موتور است.اگر صدای ضربه را نشنوید، یا نقص الکتریکی دارید، پمپ بنزین معیوب است، یا رله پمپ بنزین معیوب است. تعویض پمپ بنزین معمولا زیاد برای شما هزینه ای برنمی دارد.

چه چیزی باعث خرابی رله پمپ سوخت می شود؟

خرابی رله پمپ بنزین میتواند از نقص الکتریکی باشد ولی شایع ترین دلیل خرابی این قطعه از سن آن میتواند باشد. و بعد از ۱۵۰۰۰۰ کیلومتر معمولا خراب میشوند.

نحوه تست رله پمپ سوخت

هنگامی که می خواهید رله پمپ بنزین را آزمایش کنید، سه روش آسان وجود دارد که می توانید انجام دهید. دو روش اول شاید یکم خطرناک باشد، اما در ۹۹٪ مواقع کار می کنند و انجام آنها بسیار ساده تر است.

۱.رله ها را عوض کنید

این احتمالاً ساده ترین راه برای بررسی رله پمپ بنزین است. وقتی درپوش جعبه فیوز را جدا می کنید، متوجه بیش از یک رله در آنجا خواهید شد. در حالی که آنها عملکردهای متفاوتی دارند، اما همه آنها دقیقاً یکسان هستند.

این بدان معناست که تنها کاری که برای بررسی هر رله جداگانه باید انجام دهید این است که آن را با رله دیگری تعویض کنید! اگر مشکل برطرف شد، پس رله عامل ایجاد مشکل است.

با این حال، یک نقطه ضعف این روش این است که اگر دو رله معیوب داشته باشید، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. به همین دلیل است که بهتر است مطمئن شوید که در حال تعویض یک رله کاملاً جدید هستید.

۲.از ۹ ولت استفاده کنید

بار دیگر باید بگوییم که این روش بی خطر نیست، اما به شما کمک می‌کند تا در ۹۹ درصد مواقع مشکل را حل کنید. تنها کاری که برای بررسی رله با باتری ۹ ولتی باید انجام دهید این است که رله را بردارید و ترمینال مثبت و منفی ۹ ولت را به دو سر رله وصل کنید و به صدای کلیک گوش دهید.

پایانه‌های باتری ۹ ولتی در یک ردیف قرار گرفته‌اند، بنابراین شما نباید به سیم‌های جامپر یا هر چیز دیگری نیاز داشته باشید. اگر رله به درستی کار می کند، پس از اتصال باتری روی آن صدای کلیک را میشنوید و زمانی که آن را خارج کردید، دوباره صدای کلیک می آید.

۳.سطوح مقاومت را بررسی کنید

استفاده از یک مولتی متر تنها راه ۱۰۰% بدون خطا برای بررسی یک رله است. رله ها از طریق مقاومت کار می کنند. هنگامی که آنها ولتاژ کافی دریافت کردند، بر مقاومت غلبه کرده و رله صدای کلیک میدهد. مقدار دقیق اهم هایی که رله شما باید داشته باشد می تواند تا حدودی متفاوت باشد، اما باید بین ۵۰ تا ۱۲۰ باشد.

اهم خیلی کم به این معنی است که رله شما همیشه فعال است و خیلی زیاد به این معنی است که اصلاً باز نمی شود. اگر رله همیشه باز یا همیشه بسته را نشان می دهد(خارج از ۵۰ تا ۱۲۰ اهم باشد)، به این معنی است که سیم پیچ خراب است و باید آن را تعویض کنید.

منبع سایت cartreatments.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست مرتبط

کانال اطلاع رسانی آسان دیاگ

شما میتواند از آخرین محصولات ما در کانال باخبر شوید

عضویت در کانال
بستن

کلمه کلیدی خود را وارد کنید