google-site-verification: google210a2d9e63b191c3.html
علائم و علت های کد خطای P0336 و چگونگی رفع آن

علائم و علت های کد خطای P0336 و چگونگی رفع آن

شاید براتون اتفاق افتاده باشه که صبح برای رفتن به محل کار سوار ماشینتون میشین و با چراغ چک روشن روبه رو میشین. برای اکثر افراد این اتفاق,اتفاق خوشایندی نیست و فکر میکنند برای رفع عیب ماشین خود باید هزینه های زیادی کنند.

با این حال،چراغ چک موتور همیشه نشان دهنده یک مشکل جدی نیست. برعکس،وجود چراغ چک این نکته را به ما یادآوری میکند که خودروی شما در حداکثر راندمان خود کار نمیکند.

چراغ چک موتور یک نمایش تصویری از کد خطا است که توسط PCM/ECM خودرو ذخیره شده است. یکی از این نمونه ها کد خطای  P0336 است که نشان دهنده ناتوانی یک وسیله نقلیه در به تصویر کشیدن دقیق زمان بندی موتور است.

این یک خطای نسبتاً رایج است که سالانه بسیاری از رانندگان با آن مواجه می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کد خطای  P0336 و همچنین نحوه ی حل این مشکل،با آسان دیاگ همراه باشید.

کد خطای P0336 به چه معناست؟

کد خطای P0336 نشان‌دهنده از دست دادن بازخورد سنسور موقعیت میل لنگ است که بیش تر از یک زمان معین ادامه داشته باشد.

به عبارت ساده، کد خطای P0336 به این معنی است که ECM خودرو شما آن طور که باید بازخورد مربوط به زمان بندی را از سنسور موقعیت میل لنگ موتور دریافت نمی کند.

با این حال، برای درک بهتر، ابتدا باید با عملکرد اصلی سنسور موقعیت میل لنگ خودرو آشنا شد. این سنسور بازخوردی را به نرم افزار مدیریت موتور مربوط به سرعت و زمان بندی موتور ارائه می دهد. این داده ها هنگام محاسبه جرقه و زمان تزریق استفاده می شود.

اکثر سنسورهای موقعیت میل لنگ ماهیت مغناطیسی دارند که این خاصیت مغناطیسی مربوط به چرخ رلوکتور نصب شده روی میل لنگ است. این چرخ دارای دندانه های متعددی است که در یک بازه زمانی مشخص از قبل چیده شده اند. همانطور که میل لنگ می چرخد، سنسور مغناطیسی پالس هایی ایجاد می کند که توسط ECM/PCM خودرو به عنوان خواندن “سرعت” تفسیر می شود.

کد خطای P0336،این را نشان میدهد که حسگر موقعیت میل لنگ بازخوردی را که پیش‌بینی می‌کند ارائه نمی‌کند یا کلا بازخوردی ارائه نمی‌کند.

علائم کد P0336 چیست؟

کد خطای P0336 اغلب با تعدادی علائم اضافی همراه است. شدت این علائم هم میتواند زیاد باشد هم کم.موارد زیر شایع ترین علائم مرتبط با کد خطای P0336 هستند:

۱.چراغ چک را بررسی کنید
۲.زمان شروع به حرکت ماشین خیلی بد راه میرود.
۳.ماشین در حال حرکت بایستد و قادر به ادامه ی راه نباشد.
۵.دور موتور آرام نامنظم
۶.کاهش مصرف سوخت

علل کد خطای P0336 چیست؟

۱.سنسور موقعیت میل لنگ معیوب
۲.حلقه رلوکتور آسیب دیده یا نامناسب
۳.سیم کشی سنسور موقعیت میل لنگ فرسوده، آسیب دیده، کوتاه یا باز شده است
۴.معیوب بودن اتصال سیم کشی مدار
۵.ECM/PCM در معرض خطر

آیا کد خطای P0336 جدی است؟

کد خطای P0336 بیشتر اوقات خطرناک است. این به این دلیل است که این کد خطا اغلب با یک یا چند علامت شدید مرتبط با رانندگی همراه است.

در شدیدترین موارد، کد خطای P0336 می‌تواند منجر به از کار افتادن موتور شود و وضعیت خطرناکی را ایجاد کند، به‌ویژه اگر شخصی در ترافیک سنگین رانندگی کند که وسیله نقلیه‌اش متوقف شود.

علاوه بر این وقتی این خطا رخ دهد معمولا خودروی شما از حرکت می ایستد و شما فقط میتوانید با یک یدک کش تماس بگیرید که تا تعمیرگاه شمارا برساند که این نیز بسیار پر هزینه است.

در هر صورت، علت اصلی کد خطای P0336 باید در اولین فرصت موجود تشخیص داده و تعمیر شود. کارکرد خودرو نیز باید تا زمانی که تعمیرات مناسب انجام شود، متوقف شود.

نحوه رفع کد P0336 چگونه است؟

مراحل زیر می تواند برای کمک به شما در تشخیص و تعمیر علت اصلی مشکل تشخیصی کد P0336 استفاده شود:

۱.سیم‌کشی/اتصال سنسور موقعیت میل لنگ را بررسی کنید:

با انجام یک بازرسی بصری کامل از سیم کشی سنسور موقعیت میل لنگ خودروی خود شروع کنید. علائم آسیب یا ساییدگی و همچنین لکه های احتمالی را به دقت بررسی کنید.علاوه بر این مطمئن شوید که تمام کانکتورهای مدار محکم و بدون آسیب یا خوردگی هستند.

۲.مقاومت مدار را بررسی کنید

سنسورهای موقعیت میل لنگ به طور طبیعی دارای عدد خاصی هستند. سطح دقیق مقاومت مشخص شده توسط یک سنسور خاص در خودرو های مختلف متفاوت است.

با استفاده از یک مولتی متر دیجیتال، بررسی کنید که مقاومت سنسور موقعیت میل لنگ خودروی شما با آنچه سازنده خودرو تعیین کرده است مطابقت داشته باشد.

۳.چرخ Reluctor را بازرسی کنید

در مرحله بعد، سنسور موقعیت میل لنگ خودرو خود را بردارید و در صورت لزوم، علائم آسیب به حلقه میل لنگ را بررسی کنید.

وجود هر گونه آسیب یا دندان های آسیب دیده را به دقت بررسی کنید. چرخ رلوکتور نیز باید محکم روی میل لنگ نصب شود و نباید در جای خود لق بزند.

۴. دور موتور خود را بررسی کنید

با استفاده از دستگاه عیب یاب آسان دیاگ(برای خرید روی این لینک کلیک کنین)، وجود سنسور موقعیت میل لنگ ثابت را بررسی کنید.

هر گونه افزایش یا کاهش در سرعت خودرو باید با نوسانات ثابت در سیگنال سنسور موقعیت میل لنگ، به طور موازی مواجه شود. بی نظمی در این سیگنال نشان دهنده مسائل مربوط به سنسور/مدار است.

منبع سایت cartreatments.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست مرتبط

کانال اطلاع رسانی آسان دیاگ

شما میتواند از آخرین محصولات ما در کانال باخبر شوید

عضویت در کانال
بستن

کلمه کلیدی خود را وارد کنید