google-site-verification: google210a2d9e63b191c3.html
علائم و علت خطای P0606 و چگونگی رفع آن

علائم و علت خطای P0606 و چگونگی رفع آن

 

آسان دیاگ

هیچ کس دوست ندارد هنگام سفر، مشکلات یا خرابی خودرو را تجربه کند. با این حال، در موارد خاص، مشکلاتی از این نوع اجتناب ناپذیر است. هنگامی که اتفاق ناگوار رخ می دهد، باید دید که چگونه می توان چنین مسائلی را با دستگاه عیب یاب آن را برطرف کرد.

خوشبختانه، در بسیاری از موارد، علت اصلی مشکلات ما نسبتاً جزئی است و می توان در عرض چند دقیقه آن را برطرف کرد. با این حال بعضی وقتا نیاز به تجزیه و تحلیل بیشتر همه داده‌های مربوطه دارد. خوشبختانه، با استفاده از دستگاه عیب یاب آسان دیاگ، می‌توانیم هر کد خطایی را کشف کنیم و به علت مشکلمون پی ببریم.

برای خرید دستگاه عیب یاب آسان دیاگ اینجا کلیک کنید.

یکی از این کدهای خطا که میتواند احتمال بروز یک مشکل باشد،خطای P0606 است. این کد نشان دهنده مسائل مربوط به ECM (ماژول کنترل موتور) یا PCM (ماژول کنترل نیرومحرکه) است و هر زمان که در کد خطاها دیده شود باید کاملا جدی گرفته شود. توجه نکردن به هشداری که این کد خطا ارائه می دهد،میتواند هزینه های سنگینی برای شما داشته باشد.

علت بروز کد خطای P0606 چیست؟

کد خطای P0606 نشان دهنده یک مشکل عملکردی مربوط به ECM/PCM(موتور) خودرو است. این بدان معناست که موتور وسیله نقلیه شما غیر عادی کار می کند. در حالی که این خطا اغلب به عنوان یک کد “مرگ” برای موتور خودرو عمل می کند، مشکلات برق یا ورودی زمین نیز می تواند مقصر باشد.

اساساً یک ECM/PCM یک کامپیوتر روی برد است که قادر به انجام یک سری معادلات پیچیده ریاضی برای آسان تر کردن عملکرد موتور است.

علاوه بر این، ECM/PCM یک وسیله نقلیه از طریق یک شبکه ارتباطی داخلی OBD-II با سایر ماژول‌های سوار شده در خودرو ارتباط برقرار می‌کند. این ارتباط امکان کارآمدی بیشتر عملکرد خودرو را فراهم می کند.

به عنوان مثال، TCM (ماژول کنترل گیربکس) یک وسیله نقلیه به داده‌های کنترل‌کننده موتور (ECM/PCM) برای تعیین زمان تعویض دنده نیاز دارد.

علائم کد خطای P0606 چیست؟

کد خطای  P0606 اغلب با طیف وسیعی از علائم همراه است که بسیاری از آنها نگران کننده هستند. با این حال، از سوی دیگر، موارد نادری وجود دارد که در آن کد خطای P0606 بدون علائم اضافی ذخیره می شود.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با کد خطای P0606 آمده است:

  1. روشن شدن چک
  2. روشن نشدن خودرو
  3. فن ها به موقع روشن نشوند .
  4. ایستادن ناگهانی خودرو در هنگام رانندگی
  5. دور در جای غیر عادی
  6. افزایش مصرف سوخت

علل کد خطای P0606 چیست؟

علل احتمالی کد خطای P0606 میتواند تعداد کمی از خرابی قطعه های خودرو باشد. با این حال، باید در تشخیص آنها مطمئن بود،زیرا اگه قطعه ی نادرستی را عوض کنیم ممکن است هزینه های زیادی روی دستمان بگذارد.

در زیر چندین مورد از شایع ترین علل کد خطای P0606 آورده شده است:

۱.ECM معیوب
۲.PCM معیوب
۳.فقدان منبع تغذیه ECM/PCM
۴.عدم اتصال به منفیECM/PC M

آیا کد خطای P0606 جدی است؟

کد خطای تشخیصی P0606 ماهیت بسیار جدی دارد و باید آن را جدی بگیریم. علت آن این است که کد خطای P0606 مستقیماً به یک یا چند مشکل مربوط به ECM/PCM اشاره دارد.

از آنجایی که ECM/PCM یک وسیله نقلیه مسئول تعداد تقریباً نامحدودی از عملکردهای موتور و همچنین ارتباط بین ماژول های مربوطه است، علائم این مشکل می تواند شدید و غیرقابل پیش بینی باشد.

در وخیم‌ترین موارد، مشکلات مربوط به کد خطای P0606 می‌تواند باعث توقف خودرو در هنگام ترافیک شود و وضعیت نسبتاً خطرناکی را ارائه دهد.یک مشکل دیگری که میتواند ایجاد کند این است که خودروی شما استارت بخورد ولی روشن نشود.

در هر صورت، علت اصلی کد خطای P0606 باید در اولین فرصت تشخیص داده و برطرف شود. هنگامی که این کد ایجاد شد، خودروی آسیب دیده نباید حرکت کند و تا زمانی که مشکلش بر طرف نشده باشد، پارک باشد.

نحوه رفع کد خطای P0606

۱. کد خطاهای اضافی را بررسی کنید

۲.منبع تغذیه ECM/PCM را بررسی کنید:

شما با بررسی منبع تغذیه ECM/PCM وسیله نقلیه خود شروع خواهید کرد. هنگام تلاش برای یافتن محل سیم برق منبع تغذیه برای ماژول کنترل وسیله نقلیه خود،نقشه سیم کشی ای که مخصوص خودروی شما هست را بررسی کنین تا ادامه کار را بروید.

سیم مورد نظر باید همیشه ۱۲.۶ ولت یا بیشتر تغذیه مثبت داشته باشد و کلید در موقعیت “روشن” باشد. اگر اینطور نیست، بازرسی بیشتر از دسته اصلی توزیع برق خودرو مورد نیاز است.

۳.اتصال زمین به ECM/PCM را بررسی کنید:

منبع تغذیه زمین (-) ECM/PCM به اندازه منبع تغذیه ای که بالا ذکر شد حیاتی است. از دست دادن منبع تغذیه زمین منجر به از دست دادن عملکرد کنترلر می شود. بنابراین، بررسی اینکه ECM/PCM وسیله نقلیه شما منبع تغذیه زمینی مناسبی دریافت می کند ضروری است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست مرتبط

کانال اطلاع رسانی آسان دیاگ

شما میتواند از آخرین محصولات ما در کانال باخبر شوید

عضویت در کانال
بستن

کلمه کلیدی خود را وارد کنید