علائم کد خطای P0351 و چگونگی رفع آن

علائم کد خطای P0351 و چگونگی رفع آن

همه ی ما دوست داریم که خودرویی که داریم بی نقص کار کند ولی بعضی وقتا ماشین به یه سری ایراد های عجیب و غریب بر میخورد.

ما ابتدا باید خطایی که ماشین باهاش مواجه شده است را با آسان دیاگ شناسایی کنیم و سپس برای رفع آن اقدام کنیم.

یکی از راه ها,مراجعه به کد های خطایی است که دستگاه آسان دیاگ در قسمت خواندن خطا به ما نشان میدهد. یکی از این کدهای خطا که می تواند رانندگان را در مورد مشکل احتمالی وسیله نقلیه خود آگاه کند،کد خطای P0351 است که به  خطای کنترل سیستم جرقه زنی اشاره دارد.

کد خطای P0351 به چه معناست؟

کد خطای P0351 نشان دهنده ایراد در مدار  کویل شماره ۱ موتور است. این خطا می تواند در قسمت موتور یا شمع جرقه ایجاد شود. صرف نظر از منشأ این خطا، کد P0351 نشان می دهد که احتراق ناقص میتواند به سیلندر آسیب برساند.

برای درک بهتر این نکته، ابتدا باید نقش کویل خودرو در احتراق را دانست . هر سیلندر دارای یک کویل اختصاصی است که مستقیماً در بالای شمع مربوطه نصب شده است که کویل از طریق موتور انرژی می‌گیرد و به شمع مورد نظر کمک میکند تا جرقه بزند.

با این حال، در مورد کد خطای P0351، مدار کویل شماره ۱ به گونه‌ای در معرض خطر قرار گرفته است که از جرقه زنی شمع آن سیلندر جلوگیری می‌کند.

بنابراین این مشکل از احتراق صحیح جلوگیری می کند و  بر عملکرد موتور تأثیر منفی می گذارد. در موارد خاص، عملکرد انژکتور نیز متوقف می‌شود، البته در مورد برخی خودروها، شاید بتوانید به حرکت ادامه دهید.

علائم کد P0351 چیست؟

تعدادی از علائم مرتبط با کد خطای P0351 وجود دارد که برخی از آنها مهم تر از بقیه هستند. شناخت هر یک از این علائم به شما کمک می کند تا مشکل مورد نظر را به موقع شناسایی کنید.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با کد خطای P0351 را آوردیم:

۱.چراغ چک روشن
۲.شروع حرکت کند
۳.لرزش در دور کند
۴.مشکل در اشتعال بنزین
۵.اگر با شتاب گرفتن احساس کردید دارید قدرت موتورتان را از دست میدهید

علت های کد خطای P0351 چیست؟

کد خطای P0351 می تواند به دلیل تعداد انگشت شماری از مشکلات زمینه ای ایجاد شود که برخی از آنها راحت تر از بقیه شناسایی می شوند. درک هر یک از این علت ها، تشخیص منبع مشکلات وسیله نقلیه شما را آسان تر می کند.

در زیر چندین مورد از رایج ترین دلایل کد P0351 آورده شده است:

۱.شمع های کثیف یا غیر قابل استفاده
۲.وایر های معیوب
۳.سیم پیچ احتراق معیوب
۴.اتصال الکتریکی شل
۵.سیم کشی مدار احتراق آسیب دیده است.
۶.ورود هوای ناخواسته از طریق شیلنگ های آسیب دیده به موتور
۷.خطاهای مربوط به سیستم EGR
۸.موتور معیوب

آیا کد P0351 جدی است؟

خطای P0351 خطای خطرناکی است.به این علت که تعدادی از علائم نسبتاً شدید مربوط به ماشین اغلب با این کد خطا همراه است. در نتیجه،ممکن است خودروی شما اصلا روشن نشود یا شما را در راه بگذارد.

علاوه بر این،بی توجهی طولانی مدت به این خطا می تواند منجر به آسیب کاتالیست پایین شود. بعضی از ماشین ها انژکتوری که خطا را انداخته را خاموش میکنند تا آسیب جدی تر نشود ولی بعضی از ماشین ها متوجه این خطر نمیشوند و به کار خود ادامه میدهند.

این باعث می شود که سوخت نسوخته در پایین دست، به مبدل کاتالیزوری خودرو وارد شود. این سوخت باعث میشود تا مبدل کاتالیزوری فوق گرم شود و در نتیجه منجر به آسیب شدید و پرهزینه می شود.

در هر صورت، باید در اولین فرصت موجود سعی کنید علت اصلی مشکل کد خطای P0351 را به طور دقیق تشخیص داده و تعمیر کنید. انجام این کار از وارد شدن آسیب بیش از حد به یک یا چند سیستم حیاتی خودروی شما جلوگیری می کند.

نحوه رفع کد P0351

مراحل زیر را می توان برای کمک به تشخیص و رفع علت اصلی خطای P0351 خودروی شما استفاده کرد:

۱.تمامی کویل های خود را به صورت چشمی بازرسی کنین

ابتدا بررسی را از کویل و سیم کشی مربوطه شروع کنید. هر قطعه ای که آسیب دیده باشد باید تعویض شود.

۲.کویل و وایر را چک کنید

پس از شناسایی سیلندری که خطای فعلی در آن وجود دارد، مجموعه کویل مشکوک و شمع جرقه را به یک سیلندر سالم منتقل کنید. به همین ترتیب، کویل و شمع سالم شناخته شده را روی سیلندری که قبلاً دچار خطا شده است، نصب کنید.

بررسی کنید که آیا احتراق ناقصی که قبلا داشته اید با جابه جایی مجموعه کویل ها در همان سیلندر باقی مانده است یا نه. اگه در سیلندر جدیدی که کویل پک ها را به آن جابه جا کردید باز هم احتراق ناقص داشتید مشکل از مجموعه کویل هاست و باید آن ها را تعویض کنید.

۳.سیستم خلا(vacuum)را چک کنید

۴.شما باید عملیات فشرده سازی سوخت توسط سیلندر(تراکم) خود را نیز مورد آزمایش قرار دهید

۵.توزیع نیرو را بررسی کنید

اگر آزمایش تراکم قبلی شما نتایج رضایت بخشی داشت، بررسی توزیع توان ضروری است.

با بررسی بیشتر ، اطمینان حاصل کنید که بسته سیم پیچ در سیلندر آسیب دیده سیگنال برق را همانطور که مشخص شده دریافت می کند.

مرجع سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست مرتبط

کلمه کلیدی خود را وارد کنید